Ve Velké Británii plánují Labouristé internet pro všechny zdarma. Je toto vůbec možné?


Nadcházející předčasné volby ve Velké Británii byly uspořádány hlavně kvůli nekonečnému Brexitu, který je, samozřejmě, největším tématem těchto voleb. Sociální demokraté, neboli Labouristé, však přichází s úplně jiným lákadlem pro voliče, tím je rychlý internet zdarma a pro všechny.
Labouristé, v čele s Jeremym Corbynem, plánují zavést vysokorychlostní internet do všech domácností a firem ve Velké Británii, a to do roku 2030. Tento návrh se však neobešel bez otázek, které si teď můžeme říct a následně i vysvětlit.
ikony na displeji
Jak to bude fungovat?Lídr Labouristů prohlásil, že stát po vítězství Labouristů ve volbách převezme po vzájemné dohodě kontrolu nad největším poskytovatelem internetového připojení v zemi, Openreachem. Dále Labouristé prohlásili, že plán bude stát 20 miliard liber, v přepočtu 606,5 miliard korun. Dále pak sociální demokraté prohlašují, že tento plán by ušetřil každému daňovému poplatníkovi přibližně 30 liber, v přepočtu přibližně 900 korun, měsíčně.
Je tento plán vůbec možný a bude fungovat?Je samozřejmě možné zprovoznit tento plán, ovšem není jisté, jestli je na tuto akci připravena jak státní pokladna, tak i ostatní poskytovatelé internetu, kteří by mohli kvůli tomuto projektu zbankrotovat. Pokud by opravdu Labouristé domluvili prodej společnosti Openreach státem, je téměř stoprocentní, že by v Británii vznikl státní monopol, který by mohl ohrozit celé internetové spojení v Británii. Zůstane však pouze na potencionální vládě, jestli bude se státním monopolem zacházet dobře, nebo jestli bude provozovat celostátní připojení jenom pro budoucí zisk.
Vznik státního monopolu
Zatím jediný projekt srovnatelný s tímto proběhl v Austrálii, kde však nebyl dokončen kvůli kritice a překročení rozpočtu. Například v Jižní Koreji, nebo v Japonsku pomáhá se snižováním cen internetu vláda, jelikož dává internetovým poskytovatelům dotace a poskytuje jim výhodné půjčky. Ve Spojených státech je využíván pro snižování cen internetu poplatek za měsíční platby telefonním operátorům, tyto poplatky pak předává vláda Spojených států internetovým poskytovatelům, tímto pak američané dosahují nižších cen internetového připojení.
Můžeme však předpokládat, že na vzájemnou dohodu, už jenom kvůli tomu, aby nebyli ohroženi ostatní poskytovatelé internetového připojení, vůbec nepřijde řeč, hlavně díky tomu, že si společnost Openreach uvědomuje nebezpečí, kterým je v tomto případě státem řízený monopol. Budoucnost internetového připojení ve Velké Británii tak stále zůstává nejistá.