Na dovolenou s půjčeným karavanem


Když vyrazíme do autopůjčovny, zapůjčit si obytné auto, tedy karavan, kterým chceme vyrazit na třítýdenní dovolenou, měli bychom být připraveni k určitému, opatrnému jednání. Především je opravdu nezbytné si zapůjčovaný karavan důkladně prohlédnout. Tři týdny budeme odpovědni za věc v řádu milionů korun, určitě nechceme, aby po vrácení karavanu po nás půjčovna chtěla náhradu škody, kterou způsobil někdo před námi. Také se musíme zajímat o technický stav. Přece jen si karavan možná půjčujeme na dlouhou cestu a určitě nestojíme o nějaké poruchy, kterým by se dalo kontrolou předejít.

Dovolená má být o klidu

Půjčovna by nám měla umožnit vizuální kontrolu celého vozu. Tedy včetně podvozku. Ze zvedáku, či z montážního kanálu zkontrolujte především stav brzdových hadiček, jestli nejsou styřelé či popraskané. Věnujte také pozornost možnému úniku oleje, či chladicí kapaliny. Prostě z automobilu nesmí nic ukapávat. Pohledem také zkontrolujte výfukové potrubí.

Za dobrých světelných podmínek obejděte celý karavan, a bedlivě hledejte nějaké škrábance či jiná poškození. Veškerá zjištění zdokumentujte fotografiemi a nechte je zanést do předávacího protokolu. Tutéž pozornost věnujte interiéru. Praskliny na nábytku, prodřené polstrování, fleky na matracích. To vše vyhledávejte.

Kontrola brzd je nutností

Karavan by měl být půjčován vyčištěný a připravený k provozu. Měl by mít zásobu potřebných chemikálií pro WC, plné plynové lahve, všechna světla by měla svítit. Pokud je vůz vybavený klimatizací, měla by být funkční a bez zápachu. Kontrolou všech oken můžete vizuální kontrolu ukončit. Opět pátrejte po prasklinách. Pokud nebrání provozu na veřejných komunikacích, opět vše zdokumentujte. Závěrem zkontrolujte technický stav po stránce způsobilosti k provozu. V zahraničí, by vás za nefunkční světla mohly čekat nepříjemně vysoké pokuty. Takže si zahrajte na známu komedii. Světla svítí, blinkry blikají, klakson troubí.