Co s duchnou z chalupy?


S příchodem léta jste se opět vrátili na chalupu a objevili jste tam zapomenuté péřové peřiny nebo dokonce duchny. Pod tlakem reklamních letáků možná zvažujete, že je načase je vyhodit a za pár korun si koupit lehké deky z umělých vláken. Pokud ale nejste alergičtí na peří, zastavte se a nejprve si spočítejte, zda by nebylo lepší nechat peří přečistit a ušít nové deky. Úmyslně říkám deky, protože dnes si již můžete nechat s peří ušít nové lehké a pohodlné deky.
pes pod peřinou
Kachní x husí
Vezměte přikrývky do nejbližší čistírny peří a nechte si nejprve zjistit, čím jsou vlastně naplněny. Uvnitř může být kachní nebo husí peří. Pokud v nich naleznete husí peří, vyhráli jste! Husí peří je kvalitnější než kachní, má lepší vlastnosti, déle vydrží a snese více čistících cyklů. Důležité ještě je podívat se, zda bylo peří drhnuté a obsahuje tedy jen měkké části praporu nebo bylo sekané a jsou v něm i ostré části ostnu. Renovaci peřiny z kachních sekaných per bych asi příliš dlouho nezvažovala.
V dobré čistírně vám také poradí, jak kvalitní peří vlastně máte. Je třeba počítat s tím, že při čištění dojde k určité ztrátě. Pokud peří není dostatek, nabídne vám čistírna dodání zbytku peří do požadovaného objemu.

Jak se peří čistí?
Čistírny disponují třemi variantami, jak vaše peří vyčisti. Výběr způsobu čištění by měl vycházet ze samotné kvality a stavu vašeho peří. Pro nejvíce znečištěná peří se používá mokrá cesta, tzv. LORCH naopak nejšetrnější variantou u pravidelně čištěného peří je suchá cesta. Střední možností je použití páry.

Parní čištění je také nejčastější metodou, kterou používají i menší čistírny peří. Jeho princip spočívá v nakypření peří, při kterém se oddělí hrubé nečistoty a v následném použití suché technické horké páry, která peří vydesinfikuje. Vyčištěné peří se pak rovnou dává do nově ušitého sypku nebo do papírového pytle, pokud si z něj nechcete nechat nic ušít.
polštáře s krajkou
Výhod péřových přikrývek je hned několik.
1. Peří je přírodní materiál.
2. Péřové přikrývky na rozdíl od umělých vláken dýchají.
3. Peří odvádí vlhkost, proto i když se hodně potíte, nemáte pocit, že ležíte v mokrém.
4. Peří je lehké.
5. Nově se péřové deky prošívají po celé délce a peří se tak nesesypává během spaní k jedné straně.