Získat podnikatelský úvěr není to nejlepší řešeníPodnikatelé si obvykle berou úvěry z bank. Ovšem úspěšní podnikatelé hledají investora. Pokud máte skvělý podnikatelský nápad, měli byste nejprve zkusit najít investora. Je více možností. Rodina a přátelé, podnikatelské inkubátory, Venture kapitál, Private equity nebo podnikatelská fóra.
vějíř z dolarovek

Zcela klíčovým aspektem, aby žádost byla úspěšná, je precizně vyhotovený business plán. Na jeho základě bude investor rozhodovat, zda do něj investovat peníze nebo ne. To nejpodstatnější jsou čísla. Finanční část představuje v tomto případě alfu a omegu. Je to velmi podobné jako třeba při sepisování žádosti o grand, kde je důležité mít vše spočítáno do haléře.
Pojďme se podívat na jednotlivé druhy investorů.
ruličky bankovek 

Investoři

·                     Family, friends, fools (rodina, přátelé, blázni). Tento typ se nazývá FFF. V minulosti ho využila celá řada úspěšných firem (Google, Microsoft, Hewlett-Packard). I zde platí, že bussiness plán je klíčem k financím.
·                     Podnikatelské inkubátory– původně vznikaly jako součást univerzit a poskytovali možnosti studentům uskutečnit jejich nápady. Dnes jsou zřizované krajem či městem (stále jako přidružená pracoviště univerzit) a pomáhají začínajícím podnikatelům.
·                     Venture kapitál a Private Equity– spojeno se vstupem investora do dané společnosti za předem stanovených podmínek, mezi které samozřejmě patří především dohoda o podílu. Často investor nejen poskytuje finance, ale má vliv na rozvoji a rozhodování. Může přinášet zkušenosti a rady. Oslovit investora, to znamená také zatraktivnit mu oblast podnikání. Pokud je pro investora nepředstavitelná a neorientuje se v ní, zcela zbytečně můžete o něj přijít.
kufřík dolarovek

·                     Podnikatelská fóra– toto může představovat určitá rizika, je nutné vyhnout se především anonymním uživatelům. Nejednejte nikdy s někým, kdo se Vám dostatečně nepředstavil. Nehledejte investory formou inzerátu, ale oslovujte konkrétní investory.