Vyrobte si domácí mýdlo


Na výrobě domácího mýdla není nic divného, v dřívějších dobách mýdlo vznikalo také v kuchyních nebo malých domácích dílničkách. Receptů pro výrobu domácího mýdla existuje mnoho a fantazii se meze nekladou.

mýdla

Stačí si jako základ koupit mýdlovou hmotu, je běžně k dostání v drogeriích, a dokonce i v bio variantě, kilo této hmoty Vás vyjde zhruba na 200-250 korun. Můžete si sice mýdlo vyrobit i ze zbytků klasického mýdla, ale mýdlo nebude tak kvalitní, a jak všichni víme, klasické mýdlo vysušuje, tím pádem Vám pokožku bude vysušovat i to vyrobené. Mýdlo vyrobené z mýdlové hmoty můžete použít nejen na mytí, ale také k praní, záleží na Vás, jaké ingredience do něj přidáte.
Představíme Vám pár receptur, které jsou hodně oblíbené, další už můžete přizpůsobit podle Vaší fantazie, domácí mýdlo můžete věnovat také jako dárek, potom je dobré přidat do něj třeba lesklé kamínky, korálky, mušličky apod. Vždy po uvaření nalijte směs do formiček, můžete do větších nebo menších, když částečně ztuhne, můžete do něj vyrýt třeba svůj monogram. Když ztuhne úplně, stejně ještě není dobré ho používat, mělo by další čtyři týdny zrát v dobře větrané místnosti.

mýdlo

LEVANDULOVÉ MÝDLO:

Budete potřebovat – 300 g mýdlového základu, sušené levandulové lístky, 1 pol. lžíci levandulového oleje, půl kávové lžičky rozmarýnového oleje, můžete použít také potravinářské barvivo.
–        nařežte mýdlový základ a nechte rozpustit při nízké teplotě ve vodní lázni, po rozpuštění přidejte oleje a nakrájené levandulové lístky, a stále míchejte, můžete přidat potravinářské barvivo
–        odstavte ze sporáku a nalijte do formiček, nechte ho ztuhnout a podle potřeby upravte, a nechte ho zrát ty zmiňované čtyři týdny.

olej

KÁVOVÉ MÝDLO:

Budete potřebovat – 300 g mýdlového základu, 3 pol. lžíce mleté kávy, 2 pol. lžíce kávového aroma.
Při výrobě se postupuje stejně, a tohle mýdlo můžete používat i jako mýdlo peelingové.
Stejnými způsoby si můžete vyrobit mýdlo citrónové (přidáte do mýdlové hmoty nastrouhanou citr. kůru a vonný citrónový olej), nebo také mýdlo růžové s vločkami (přidáte ovesné vločky, sušené lístky růže a vonný vanilkový olej), a spoustu dalších variant.