Virtuální realita


Většinou si pod pojmem virtuální reality představíte trojrozměrný obraz. Se speciálními brýlemi a headsety můžete poznávat virtuální realitu do nejmenšího detailu. Nemusí to být pouze hraní her, ale také sledování filmů a poznávání, vzdělávání, sport a podobné činnosti. S chytrými brýlemi zkrátka objevíte zcela jiné prostředí. Možná nečekáte, že existují dva naprosto odlišný typy, která vám sílu virtuálního světa předvedou. Jedná se o variantu VR brýlí a variantu, která se nazývá headset. Odlišují se nejvíce cenou a kvalitou trojrozměrného světa. Obě varianty si podrobněji probereme.
VR zábava

VR brýle jsou ekonomicky nejjednodušší variantou. Připevňují se přímo na hlavu, kde ,,krabička‘‘ před oči neobsahuje žádný displej. Tam se vkládá mobilní telefon, ten vám vytváří virtuální realitu. Nepotřebujete žádné přídavné snímače a nemají žádné hardwarové nároky. Mobilní telefon si žádá výkon s FullHD displejem, vícejádrovými procesory a důležitými senzory. VR brýle jsou spíše považovány za takový první krok do virtuální reality. Neboť opravdový zážitek z takového světa vytvoří headsety.

Headset je velmi propracovanější než klasické VR brýle. Disponuje především tím, že má dva displeje, každý před jiným okem. Součástí jsou i sluchátka, která vás dokonale zatáhnou do virtuálního světa. Mají větší množství snímačů, například snímač zrychlení, magnetometr, gyroskop nebo laserové systémy. Ovšem tato výbava je už ve vyšší cenové kategorii, to ale za takový 3D zážitek opravdu stojí. Headsety se ve většině případů používají při herní konzole. Ty bývají velmi výkonné, musíte si však zjistit kompatibilitu mezi headsetem a herní konzolí. Nejčastější bývají využívané konzole od PlayStation.
pán s VR brýlemi

Při používání jakéhokoliv zařízení si dávejte pozor na svoje zdraví. Nadměrné hraní může způsobit ztrátu stability a orientace, bolesti hlavy a očí, může se vám udělat nevolno nebo se můžete drasticky leknout při hororových scénách. Proto buďte při používání opatrní a dávejte si správné pauzy.