Sen, který může přejít v noční můru

Nejhorší je vstoupit do věcí, o kterých nemáme žádné informace. Je hezké si například splnit svůj sen a zakoupit si pozemek, kde stojí srub a okolo něj je les. Zkrátka bydlení v lesní přírodě může být sice velmi romantické, pokud má někdo k takovému bydlení předpoklady. Na druhou stranu je vlastníkem lesního pozemku a také se na něho vztahují všechny povinnosti, které ukládá zákon. Pokud má ovšem vše řádně nastudované, tak to bude stejné, jako když někdo pečuje o svoji zahrádku, jen s tím rozdílem, že to bude více práce a ne zrovna jednoduché. Dokonce i těžba má svoje pravidla a tak zpravidla se mnohdy nadšenec kochá do prvních problémů. Co pak? Většinou stojí před rozhodnutím a otázkou: „Jak prodám les, abych se ho snadno zbavil?“

stromy v lese

Prodat se dá les nebo jen dřevo

V podstatě kdo nemá zkušenosti s těžbou, tak by bylo lepší si vše řádně ověřit, aby se dotyčná osoba nedostala do velkých problémů, což by se mohlo jednoduše stát. Kácet stromy podle lesního zákona lze až tehdy, pokud mají alespoň 80 let. K tomu je samozřejmě k dispozici mnoho různých dostupných dokumentů a není to jen vlastnický list, který prokazuje to, že je dotyčný majitel. Existují další doklady, jako je Lesní hospodářský plán a rovněž hodně prozradí i porostová mapa. Kdo má veškeré papíry v pořádku, tak les prodej, odhad a převod nebude problém, pokud se vloží do rukou odborníků, kteří rádi poradí tak, aby vlastník výrazně na prodeji neprodělal. Je to velmi podobné jako s klasickou nemovitostí.

srub v lese

Zápis do katastru nemovitostí

Dá se říci, že postup je skoro stejný jako při prodeji nemovitosti, kdy za účasti společnosti, právníka a dalších institucí získáme pozemek, kde rostou lesní stromy. I tato část je nutná zapsat do katastru nemovitostí, jelikož dotyčný bude výhradním vlastníkem. Ten by si ovšem ještě dříve, než les koupí, měl zjistit vše potřebné o lesním zákoně, co smí a co není v jeho kompetenci, případně na co se vztahují výjimky těžby a podobně.