Elektricky ovládané tažné zařízení pro Ford Focus


Model Focus tvoří páteřní systém amerického výrobce na evropské půdě již řadu let. Již v první generaci se nejvíce http://www.fotbalunas.cz/soutez/198/ prodával jako pěti a tří dveřový hatchback a ve verzi combi, za nimi poměrně značně zaostával sedan. Na konci 90. let se rok co rok v Evropě prodávalo více než půl milionu kusů.
Ford Focus se v České republice zařadil k nejprodávanějším novým i ojetým vozům. Říká se o něm, že to byl „oblíbenec davů“ a právě v letošním roce (2018) slaví přesně 20 let od svého vzniku. V současné době z výrobních linek sjíždí tyto vozy již v podobě čtvrté generace a speciálně tento model automobilky Ford má důvod výročí patřičně oslavit.
nový Ford.jpg

Elektricky výsuvný hák utáhne půl druhé tuny

Nižší střední třída, kam tyto vozy spadají, se může pochlubit další inovací, která jistě potěší majitele karavanů a přívěsných vozíků. V rámci dodatečné výbavy lze na Ford Focus tažné zařízení namontovat jako mechanismus ovládaný elektromotorkem. Výsuvný hák s tradiční „koulí“ má k dispozici zásuvku 13 pin, která bude moci vyzdobit všechny typy vozů, tedy sedany, hatchbacky, i kombíky.
Princip důmyslného zařízení spočívá ve skrytém mechanismu pod zadním nárazníkem, což je základem pro dodržení pravidel vyhlášky o provozu vozidel na pozemních komunikacích, která nařizuje demontovat odnímatelnou kouli vždy, když není využívána. V případě potřeby se tedy bude mechanismus vysouvat po stisknutí tlačítka v zavazadlovém prostoru, a to z bezpečnostních důvodů pouze s vypnutým zapalováním a s otevřeným kufrem.
ford focus rs.jpg
Elektricky ovládané zařízení se dodává včetně systému Hill Start Assist. Ten má na starosti po dobu tří sekund brzdit při rozjíždění do kopce, což výrazně vypomáhá řidiči v rámci tzv. programu stabilizace jízdy. K dispozici je i Trailer Sway Control, jehož hlavní funkcí je optimalizovat pohyb přívěsu, aby se při jízdě nerozkýval do stran.
Ford Focus je schopen zvládnout vozit na tažném zařízení brzděný přívěs do maximální hmotnosti 1500 Kg. Jestliže není tažný mechanismus součástí výbavy vozu, lze jej nechat namontovat dodatečně v libovolném autorizovaném servisu. Podobně na tom budou i modelové řady Galaxy, Mondeo a S-Max.