Dětská trampolína – pomocník ke snižování nadváhy a v boji proti dětské obezitě


Dětská obezita

Málo pohybu – pohyb schází dospělým i dětem, je to daň za pohodlí a technické vymoženosti současné civilizace. Není snadné odolat mnoha lákadlům, jako jsou počítače, mobilní telefony a samozřejmě automobily a dnes už dokonce i elektrokola. Pro mnohé z nás je jednodušší usednout za volant, anebo se nechat povozit na kole s bateriovým elektromotorem – pohyb přece bolí a není dvakrát příjemný, tak proč si neužívat slastného pocitu nicnedělání?

skákající siluety

Přirozená radost z pohybu se kamsi vytrácí a spolu s ní i vůle něco dokázat. Není tedy s podivem, že křivka obézních dětí strmě roste. Pro zajímavost – v polovině 90. let trpěla obezitou jen přes tři procenta dětí a o pouhých šest let později to bylo již 13 procent. V současné době má každé čtvrté dítě minimálně nadváhu.

Kouzlo trampolín

Dětská trampolína je zdánlivě obyčejná pomůcka na hraní a dovádění, ale ve skutečnosti může přetnout začarovaný kruh nechuti hýbat se a něco se sebou konečně začít dělat. Pochopitelně, že se kupředu neposune nikdo, kdo neomezí konzumaci fastfoodu a nezmění stravovací režim, ovšem kdo se odhodlá ke změně, tomu toto cvičební nářadí pomůže v cestě k úspěchu, a možná i k zásadní změně životního stylu a postoji k sobě samému.

skákající děti

Proč právě skákání na pružné ploše? Je to natolik svérázný pohyb, jemuž se stěží jiné pohybové aktivity vyrovnají. Je to dáno krátkodobým stavem beztíže, který nastává při každém výskoku, a ten podporuje příliv endorfinů do krve a okamžité zlepšení nálady, někdy až stavy euforie. Skákání vás bude bavit a nebudete si připadat jako na středověkých mučidlech. Navíc pružné dopady na měkkou podložku tolik nezatěžují klouby, což je pro obézního člověka problém hlavně při běhání. Odložte tenisky a zapomeňte na asfaltový povrch silnic, kde si s nadváhou můžete přivodit i předčasnou degenerativní artrózu, na trampolíně spálíte kalorie efektivněji a hlavně zdravěji.