Co vše nakoupíme v hardware store


V dnešní době se do běžné řeči dostává stále více pojmů, přejatých především z angličtiny, které byly dříve neznámé. Na vině je především rozvoj technologie a potřeba univerzální terminologie, kterou se budou jednotlivé části nazývat. A přejmout již existující anglický název je podstatně jednodušší, než vymýšlet vlastní český, nehledě na to, že to usnadňuje komunikaci se zahraničními dodavateli.

Je však faktem, že především starší generace, příliš neznalá angličtiny, může mít s tímto systémem problém. I výrazy, které většina mladších lidí považuje za běžné a příliš se nad nimi nezamýšlí, je může mást.

clanek1

Příkladem mohou být klasická slova, vztahující se k počítačům, tedy software a hardware. Většina z nás ví, o čem je řeč, ale stále se najdou lidé, kteří nevědí, jaký je mezi nimi rozdíl.

Tak tedy, zjednodušeně řečeno, software jsou ty součásti počítače, na které si nemůžeme sáhnout. Jedná se o nejrůznější programy, operační systém a podobně. Pokud chceme nějaký koupit, obvykle je najdeme v prodejnách s elektronikou, případně ve specializovaných obchodech, jako jsou ty na počítačové hry.

clanek2

Hardware, z anglického slova hard, což znamená tvrdý, pak označuje ty součásti počítače, na které si sáhnout můžeme. Je to například pevný disk, paměťová jednotka, ale také monitor, klávesnice či myš.

Pokud jde o jejich nákup, opět je najdete v obchodech s elektronikou, ale můžete také navštívit specializovaný hardware store. Zde se prodávají příslušenství právě pro počítače, jako jsou myši, klávesnice, monitory, reproduktory, ale i nejrůznější součástky. Těmi mohou být například pevný disk, stará disketová jednotka a podobně.

To vše můžeme použít k tomu, abychom vylepšili náš vlastní počítač. Pokud jej totiž hodláme využívat k náročnějším úkonům, pak nám ten běžný nestačí a je potřeba provádět různá vylepšení. A právě tyto obchody nám mohou poskytnout části, které k tomu potřebujeme. Výsledkem pak bude mnohem lepší a jednodušší práce.