Správný pitný režim

Pitný režim je naprosto zásadní, obzvlášť v letních měsících, které i u nás začínají být tak horké a slunné, že člověk neví, kam se dřív schovat. Nebezpečné je to zejména pro malé děti a staré lidi. Děti mají velký poměr povrchu kůže, takže se z nich voda ve formě potu odpařuje mnohem rychleji a jednodušeji. Takovou ztrátu pak děti nemusí být schopné vždy doplnit. Staří lidé mají zase snížený pocit žízně, takže i když jim jejich tělo dává vědět, že je potřeba, aby se napili, sami tento signál nevnímají. Člověk, který je dehydratovaný může vnímat motání hlavy, může i omdlít, má suché sliznice, rty, oči mohou mít zapadlý charakter.
Významné je také snížení močení až jeho úplná zástava. V takový moment je již potřeba dopravit nemocného do nemocnice, kde se postarají o příjem tekutin parenterální formou. Největším rizikem je, pokud takto ohrožený člověk právě například v letních měsících chytí virózu projevující se zažívacími problémy jako je zvracení nebo průjem. V takovém případě dochází k mnohem rychlejší dehydrataci. Je potřeba, aby se tekutiny nedoplňovali jen pitím vody, která sice zavodní, ale nenahradí ztracené minerály. I v lékárnách je možné koupit různé prášky pro přípravu roztoků, které zajistí lepší vstřebávání vody a zároveň nahrazují i ostatní látky, které jsou potřeba.
A jak by se měl k pitnému režimu stavět běžný zdravý dospělý člověk? Běžný dospělý člověk by měl denně vypít asi 1,5 až dva litry tekutin. Toto množství by se ale nemělo příliš překračovat, ledviny takovým množstvím mohou začít trpět. Ale jak dosáhnout na dostatečný příjem? Důležité je mít vodu po ruce. Nejlepší je koupit si dobrou lahev a pouzdro na lahev https://www.balteto.cz/pouzdra-lahve/, které můžete vzít všude. Pak si také můžete stáhnout aplikace, které Vám pomohou sledovat, kolik jste toho vypili. Dobré je mít ve vodě například mátu nebo ovoce, které přidá trochu vůně, ale stále se jedná o zdravý nápoj.