Osvč


Neboli také osoba samostatně výdělečně činná. Je to fyzická osoba, která své příjmy získává z podnikání nebo z jiné samostatně výdělečné činnosti. OSVČ se hodí především pro podnikatele, kteří nemají zas až takové zkušenosti a v branži začínají. Při provozování této činnosti je její ukončení či zahájení poměrně velice snadné. Potřebné papírování se dá přirovnat asi k ohlašování živnosti. K této činnosti se vyžaduje základní účetnictví, a to znamená evidování příjmů a skutečných výdajů. Při podnikání tohoto typu se Vám umožní použít podnikatelské peníze kdykoliv a neplatí na ně žádné omezení. To je značná výhoda.
psaní fixou
A také to, že je lze použít i pro soukromé účely. Pro osoby samostatně výdělečně činné je samozřejmostí jak sociální, tak i zdravotní pojištění. Sazba je stále pevně daná a neměnná. A to na 29,2 procenta z vyměřovacího základu. To ve finále znamená 14,6 procenta z našeho zisku. Sociální pojištění platíme za příjmy z podnikání a ostatní naší výdělečné činnosti. A také k tomu musíme řadit příjmy z konání na vlastní jméno a na vlastní odpovědnost. Je jasné, že i jako podnikatel musíte platit zdravotní pojištění. Tomu se samozřejmě nevyhnete a je důležité na to nezapomínat. Jinak by vznikaly dluhy a problémy. Pojistné na zdravotní pojištění se počítá 13,5 procenta z vyměřovacího základu, a to je tedy ve výsledku 6,75 procenta z celkového zisku. Pro osobu samostatně výdělečně činnou je důležité mít zřízeno IČO. To je identifikační číslo, kterým se označuje podnikatel jako právnická nebo fyzická osoba.
šipka před podnikatelem
Slouží k dokonalému rozeznávání podnikatelů od sebe. Nikdy se nemůže stát, že byste narazili na dva stejné kódy. Každý je absolutně jedinečný. Účinnost tohoto identifikačního čísla se datuje od 1.1 1990. A v současné době ho nadále uděluje Český statistický úřad. A to i jak nadacím, tak i obecně prospěšným společnostem.