Nebojte se bojových psů, bojte se lidí


Člověk má toho plnou hlavu. Podíváte se na pitbula a vidíte krvelačnou šelmu, před kterou se musíte mít na pozoru. Intervaly mezi zprávami o napadení psi nejsou nijak dlouhé. Bohužel někdy mají i tragický konec. Je pravidlem, že ať se jedná o útok jakéhokoliv psa, myslím tím jakékoliv rasy, vždy se to zpráv zakomponuje cosi o bojovém plemenu.
Co to je to bojové plemeno? Jsou to psi cvičení pro armádu? Nebo pro nějaké bojové jednotky? Ne. Jsou to psi, kteří, díky svým, člověkem vyšlechtěným schopnostem, byli zneužíváni k psím zápasům.
velký pes
Byli vrženi do arény, kde proti nim stál jiný pes. Díky vzbouřeným hormonům, výcviku, vyplaveného adrenalinu se ti spolu pak pořádně porvali. Zatímco psi bojovali na život a na smrt (jinak zápas většinou nekončil), bookmakeři uzavírali na vítěze, nebo na konec zápasu, vysoké částky.
Vítězil pes, větší silnější, ve rvačkách šikovnější. Lidé, majitelé psích bojovníků, brzy zjistili, který pes se na zápasy nejvíce hodí. Musí být silný, masivně osvalený, statné kostry a musí mít silný a vytrvalý stisk. Brzy se vyselektovaly, rasy všech pasteveckých psů. Byli sice mrštní, ale neměli v sobě ten rváčský instinkt. Překvapivě opadla i obří plemena pasteveckých psů z Kavkazu. Psi sice chránili účinně stáda ovcí před medvědy, na psí zápasy však byli málo mrštní.
americký stafordšírský teriér
Po dlouhém, vývoji, mnoha a mnoha zápasech a zabitých psech se zjistilo, že nejlepší předpoklady pro vítězství v psích zápasech mají především pitbulové a jim podobní. Poměrně malí, extrémně silní s obrovským stiskem. Pes, který se první zakousne do šíje druhého psa je vítězem. Stisk už nepovolí, i když by se jeho soupeř snažil jakkoli vyškubnout.
Přitom pitbulové, pokud jsou správně vedeni, jsou neuvěřitelně společenští psi, kteří pro svou smečku (páničky, rodinu) udělají první poslední. Potřebují výcvik, ale nejsou nebezpeční. Jsou výborní hlídači a společníci malých dětí. Což vám potvrdí kterýkoliv odpovědný chovatel
Nebezpeční jsou lidé, kteří o tomto plemenu nic neví a takového psa si pořídí, jen aby si sami posílili vlastní, uboze nízké sebevědomí.