Chcete chovat andulku?


Chcete tohoto roztomilého ptáčka mít také doma? Je to kamarád, jehož chov není náročný. Poradíme vám, jak s ním začít. Co andulka potřebuje a co má ráda.
 zelená andulka
Klec a základní vybavení
Klec nebo pokojová voliéra by měla být velká minimálně 60 x 120 centimetrů a vysoká 100 centimetrů. Zvídavý průzkumník potřebuje alespoň tento prostor. Měla by být vybavena přírodní větví nejlépe z ovocného stromu. Andulky rády lezou, okusují kůru a brousí si drápky. Nezbytné je samozřejmě krmítko a napáječka. Dle chovatelů jsou nejvhodnější kovové, umístěné na mřížkách. Na zasouvací podlahu klece se dává tenká vrstva písku. Jednak z hygienických důvodů pro lepší čištění a také proto, že písek potřebují andulky pro lepší trávení. Pomáhá jim rozmělnit potravu. Většina andulek má ráda koupání a cákání ve vodě. Pořiďte jí do bytečku také vhodnou vaničku. Co se týká různých hraček, jistě v široké nabídce obchodníků vyberete něco pro ptačí radovánky.
 osm papoušků
Umístění klece
Klec umístěte v místnosti, de je čistý vzduch. Určitě ne tam, kde se například kouří. Ani kuchyňské výpary by andulce nedělaly zrovna dobře. Vhodné je umístit klec u zdi, třeba v rohu u okna, aby mohla pozorovat dění venku. Potřebuje světlo, nikoli ale přímý sluneční žár.
 
Kde andulky pořídit a v jakém počtu
Ptáčka vždy vybírejte s rozvahou, jen ve specializovaném obchodě nebo u chovatele. Na noze musí mít kroužek o svém původu.
V Austrálii létají tito papoušci po opuštění rodičů ve velkých hejnech, jsou to družní ptáčci. Po výběru partnera tvoří páreček často na celý život. Nejlépe je jim ve dvou. Pokud nemají budku, nezahnízdí, takže problémů s nechtěným potomstvem se bát nemusíte.  Jestli se rozhodnete pro jednu, často se jí věnujte, mluvte s ní a hrajte si, ať jí není smutno!
 
Krmení
V obchodech koupíte spoustu osvědčeného speciálního krmiva, hlavní složkou jsou travní semena. Andulky rády také klasy prosa či ovoce a zeleninu. Nedávejte jim ale syrové brambory, kapustu, zelené fazole a chemicky ošetřený salát. Na jejich jídelníček rozhodně nepatří mléčné výrobky jako sýry, máslo nebo smetana! Pozor na příliš energeticky vydatné dobrůtky (zvonky, tyčinky apod.).